top_image

4. Závod Ferrari Challenge + GT Sprint - Portimao

Report zo závodu v Portimao
Na náš štvrtý závod Ferrari Challenge do Portugalského Portimaa sme sa vybrali  už v utorok večer, lebo v stredu bol na programe celodenný test Ferrari Challenge a vo štvrtok zas  test áut, ktoré jazdia GT Sprint. Ubytovali sme sa v nádhernom rezorte Vilalara Thalassa resort v mestečku Armacao de Pera. Z rezortu nám to trvalo na okruh približne 30 minút po diaľnici.
V stredu ráno po raňajkách sme sa vybrali testovať na okruh v zložení Peťo, Tomáš, Miška, Patrik, Andrej. Tento deň bol dôležitý hlavne pre Peťa, Patrik a Andrej si len vyskúšali pár kôl, aby si pozreli trať. Tomáš poňal celé Portugalsko len ako dovolenku, lebo tesne pred zájazdom si zlomil ruku. Tak isto aj ostatné dievčatá - Veronika, Iveta, Miška a Lucka.
Po prvých kolách Peťo skonštatoval, že trať je krásna, no zároveň veľmi technická a náročná s množstvom horizontov. Jeho časy zo začiatku boli okolo 2.00. Potom nastúpil tréner Andrej, aby dal nejaké vzorové časy a povozil ostatných. Andrej nastavil ideálny čas na 1.52.7 .  V priebehu dňa Peťo ešte vylepšil svoj čas na 1.55 a spokojní sa s Andrejom pobrali na hotel za ostatnými. Peťo bol o to spokojnejší, že obaja Jakubíkovci dosiahli horší čas..
Na druhý deň trénovali hlavne Andrej s Paťom na GT3 a ostatní si vychutnávali hotelovú pláž a bazén. Paťo prišiel na konci dňa nie veľmi spokojný so svojimi výsledkami, ale stále bolo pred nami veľa priestoru na tréning a zlepšenie sa. 
V piatok už boli na programe pre Ferrari Challenge test,  free practice a prvá kvalifikácia. Peťo s posilneným sebavedomým po prvom testovacom dni sa rozhodol vypustiť doobedňajší test a radšej ho strávil pri bazéne s ostatnými. Jeho sebavedomie okamžite kleslo keď mu na email?? prišli kompletné výsledky z testu, v ktorom ho prekonali obaja Jakubíkovci. Jožo dosiahol čas 154.5 a Ľubo o sekundu lepší. Peťovi bolo jasné, že sa musí výrazne zlepšiť, aby bol schopný konkurovať Jakubíkovcom, nehovoriac o ostatných závodníkoch, ktorí dávali časy 1.51-1.54. Našťastie, Peťo sa poriadne posnažil v tréningu a dosiahol krásny čas 1.53.7 a jeho sebavedomie sa vrátilo :) Svoj čas v kvalifikácii ešte trochu vylepšil na 1.53.5 a vybojoval si pozíciu v šiestom rade na štartovom rošte, približne v strede štartového poľa.
Popritom mal Andrej s Paťom ďalší hodinový tréning, kde si Paťo zlepšil časy na úroveň 1.52,  s čím bol už trochu spokojnejší, ale stále to nestačilo na ostatnú tvrdú konkurenciu v tejto triede. Paťo mal aj menší kontakt so stenou, kedy dostal šmyk, ktorý už nedokázal skorigovať. Našťastie sa nič vážne nestalo.
Večer sme si dali spoločnú večeru v štýlovej domácej reštaurácii a zapili Ivetine narodeniny.
V sobotu nás čakal už prvý vážny závod vo Ferrari Challenge, druhá kvalifikácia a kvalifikácia do GT Sprintu. V druhej kvalifikácii Peťo zajazdil ešte lepší čas, ale zlepšili sa aj ostatní závodníci a stačilo to len na 14-te miesto na štartovom rošte druhého závodu.
Štart prvého závodu Peťovi vyšiel perfektne a z 13-teho miesta sa po prvej zákrute dostal na krásne 8. Bolo mu jasné, že udržať túto pozíciu bude veľmi ťažké a postupne sa pred neho dostali dvaja rýchlejší závodníci. Do posledného kola sa Peťovi darilo držať si 8-mu pozíciu, ale už nedokázal ďalej odolávať tlaku stále sa približujúcich súperov a v snahe čo najviac blokovať urobil chybu, narazil kolesom na obrubník a vyletel mimo trať. Chvíľu si myslel, že poškodil auto a dojazdil,  čo sa ale napokon ukázalo ako katastrofické zmýšľanie amatéra a nakoniec sa mu podarilo dojazdiť na celkom peknom 13-tom mieste.
Andrej s Paťom si vyjazdili na kvalifikácii 4-té a posledné miesto. Konkurencia bola taká silná,  že ani taký profík ako Andrej nedokázal ohroziť tých najlepších.
V nedeľu boli na programe závody GT Sprintu a druhý závod Ferrari Challenge, v ktorom už Joža Jakubíka vystriedal skúsenejší brat Ľubo.
Prvý bol na programe závod GT Sprintu, v ktorom štartoval Andy a v polovici pretekov ho vystriedal Paťo. Vzhľadom na veľmi skúsených súperov sa nedalo očakávať,  že skončia inak ako poslední, aj keď obaja jazdili pekné časy.
Na poludnie, v najväčšom teple, sa konal Peťov druhý závod. Štartoval až zo 16-teho miesta 3 rady za Ľubom Jakubíkom. Veľká výzva bola preňho porazenie Ľuba, resp. aspoň priblíženie sa k nemu vzhľadom na veľký rozdiel na štartovom rošte. Štart vyšiel Peťovi opäť famózne a po prvej zákrute poskočil zo 16-teho miesta na 9-10! Naopak, Ľubovi štart nevyšiel vôbec  a po vytlačení súperom sa prepadol na koniec štartového poľa. V prvom kole Peťo zažil ozaj krušné chvíle, keď mal kontakt s viacerými súpermi. Po pár kolách sa jeho pozícia ustálila na 11-tom mieste a začala poľovačka na autá pred ním. Najskôr predbehol brazílčanaBarreirossa a neskôr mu podľahol po veľmi riskantnom predbiehacom manévri aj Yuri Evstigneev. Za cieľovou rovinkou Peťo neodhadol brzdný bod a v prvej zákrute mal s Yurim kontakt, ktorý oboch rozhodil, ale našťastie obaja pokračovali bez ujmy ďalej. Peťo ešte v posledných kolách predbehol Cheunga a aj napriek stále sa približujúcemu Ľubovi dokázal dojazdiť na nádhernom bodovanom deviatom mieste. Pre Peťa to znamenalo doteraz najlepší výsledok vo Ferrari Challenge a celkovo výrazný posun vpred. Auto bolo síce dosť obité, ale Peťo, tréner a celý  tím boli šťastní z dosiahnutého výsledku.
Nasledoval posledný závod tohto víkendu - druhý závod GT Sprintu. Štartoval Patrik a striedal ho Andrej. Paťo aj napriek maximálnemu úsiliu odovzdal Andymu auto na poslednom mieste. Všetci sme dúfali, že sa mu podarí dobehnúť aspoň jedného súpera, ale šance boli mizivé keďže náskok bol moc veľký. Na naše šťastie sa ale stala nehoda, na trať musel nastúpiť safety car, čím Andy dobehol celú skupinku a tým sa pre neho odkryla veľká šanca niekoho ešte predbehnúť. Hneď v prvej zákrute sa 2 autá pred ním vybúrali a Andy sa posunul dopredu o dve pozície. Neskôr mali ďalšie autá pred nim kolíziu, čo okamžite využil až sa napokon prebojoval na štvrté miesto. Bohužiaľ už nezostával čas na predbehnutie ďalšieho, ale aj tak je 4té miesto nádherný a neočakávaný výsledok.
Všetci sme boli smutní keď sme odchádzali z tohto krásneho miesta, krásnej a modernej trate ale zas nás hrial pri srdci adrenalín, úžasný zážitok a výsledky. Dievčatá si užili krásnu dovolenku a chalani parádne závody. Kiež by aj všetky ostatné závody boli takéto vydarené.